Як підключити світлодіодну стрічку

Світлодіодна смуга дозволяє створити затишок в квартирі або в приватному будинку. Але для багатьох домашніх майстрів стає справжньою проблемою монтаж LED-елементів та пайка проводів. Таку роботу складної назвати не можна, проте в ній є певні нюанси, які не варто випускати з виду. Сьогоднішня стаття детально і доступно розповість, як підключити світлодіодну стрічку, вкоротити або подовжити її, а також на що звернути увагу при виборі блоку живлення.
Світлодіодна LED стрічка гуртом.

Підключення світлодіодної стрічки

Що потрібно для підключення світлодіодної стрічки

Весь інструмент, який буде потрібно в процесі, готується заздалегідь, щоб не відволікатися на дрібниці. Електромонтаж не терпить до себе неуважного ставлення.

Для монтажу знадобиться наступне:

  • невеликі відрізки дроту (для зрощування шматків LED-смуги);
  • ножиці (вони допоможуть скоротити смугу, якщо це необхідно);
  • паяльник (для приєднання проводів або окремих частин світлодіодної стрічки один до одного);
  • різак або канцелярський ніж (для зачистки кінців проводів).

Ось і весь інструмент, який необхідний.

Способи підключення світлодіодної стрічки до блоку живлення

LED-смуга може бути трьох типів. Вона працює від напруги 6 В, 12 В і 36 В. Останні зараз знайти в магазинах практично неможливо. Стрічки з подібним номіналом не прижилися, на відміну від смуг на 12 вольт. Цей тип завоював найбільшу популярність, залишивши позаду лінійку шестивольт. Виробники періодично намагаються вивести на ринок стрічки з іншим напругою (5, 24, 48 В), однак великий попит такі вироби не користуються.

Лід-смуга не може працювати від напруги 220 В. Для неї купується спеціальний адаптер, що трансформує 220-240 В змінного струму в 12 В постійного. Безпосередньо до блоку живлення світлодіодів за допомогою дротів підключається тільки монохромна стрічка, яка не здатна змінювати колір. Таку смугу можна визначити за кількістю контактів для підключення. Таких буде всього 2: «плюсової» і «мінусової».

Підключаючи лід стрічку до блоку живлення, особливу увагу звертають на полярність. Якщо переплутати місцями жили, світлодіоди смузі не засвітяться. Комутація проводиться за допомогою пайки або контактора. У цій роботі головне – зібраність. Дрібниць в електротехніці немає.

Можливий такий монтаж і багатобарвним смуги, проте він небажаний. RGB або багатобарвна смуга призначена для підключення через контролер, який регулює подачу харчування на той чи інший колір елемента. Якщо ж
диодную стрічку RGB змонтувати в ланцюг без контролера (тільки по двох проводах), її світіння вийде лише монохромним. А до чого тоді зайві витрати?

Нюанси підключення RGB-стрічок через контролер

Контролер – це «мозок» діодного підсвічування, який керує всіма її режимами. До нього можна підключити RGB-смугу або 3 монохромних стрічки різних кольорів. Контролер управляється за допомогою пульта дистанційного керування. Це дозволяє встановити потрібний режим світіння. Також можна приглушити освітлення. Так може бути завдяки функції підсвічування.

Візуально багатобарвна діодний стрічка відрізняється від монохромного кількістю контактів (тут їх 4). Один з дротів – основний (мінусовій), а 3 інших відповідають за певний колір. Відомо, що будь-який з відтінків можна створити шляхом змішування трьох основних кольорів: червоного, синього і зеленого. Звідси і назва багатобарвним смуги, що об’єднує перші літери:

  • R (red) – червоний;
  • G (green) – зелений;
  • B (blue) – синій.

При монтажі такої смуги головне – не переплутати дроти між собою, підключити їх правильно. В іншому випадку
LED контролер буде подавати неправильні сигнали. Це призведе до неможливості настройки відтінку, а значить працювати вона не буде.

як підключити rgb стрічку

З тим, які дроти потрібно підключати до контактів монохромного і кольорового стрічки, розібралися. Тепер потрібно звернути увагу на сам процес. Тут існує 2 варіанти підключення: використання спеціального контактора або пайка проводів. Однак перед тим, як почати комутацію, необхідно зрозуміти, як вкоротити занадто довгу смугу без шкоди для її працездатності.

Як розрізати LED-смугу

Подібний світловий прилад можна розрізати за допомогою ножиць. На її поверхню нанесена спеціальне маркування у вигляді пунктирною поперечної смуги. Іноді поруч промальовані і ножиці, а значить переплутати місце практично неможливо. Все що потрібно – це розрізати смугу за вказаною маркера. Утворені частини залишиться лише під’єднати до контактів дроти.

Як зрощувати невеликі відрізки стрічки

Залежно від моделі контролера (якщо він необхідний в ланцюзі), підключення проводів до LED-смузі здійснюється за допомогою пайки або контактора. У другому випадку питань з комутацією абсолютно не виникає. Досить просто увіткнути контакти стрічки в паз контактора. У першому ж випадку не завадить навик тримати в руках паяльник і вміти працювати з проводами.

На прилавках можна знайти світлодіодні смуги в бухтах, довжиною 5 м. Але іноді необхідна довша смуга. Деякі «умільці» просто з’єднують 2 частини по 5 м проводами, отримуючи смугу довжиною 10 м. Цього робити категорично не рекомендується.

Кожен LED-елемент в стрічці з’єднується за допомогою тонкої мідної жили. При цьому її перетин розраховане на певне навантаження. А якщо в ланцюг послідовно підключити ще один відрізок світлодіодним смуги, доріжки почнуть грітися. В результаті смуга поступово почне відмовляти. Першими вийдуть з ладу світлодіоди, які перебувають ближче до блоку живлення лід-смуги.

Додатковий відрізок світлодіодної стрічки підключити можна. Лід-смуги з’єднують паралельно. Послідовне підключення не допускається. Харчування від блоку подається на один з відрізків смуги, і з цієї ж точки жили тягнуться до другого. Тут обов’язково проводяться розрахунки споживаної світлодіодами потужності в порівнянні з параметрами адаптера. Її не можна перевищувати. Це може привести до перегріву блоку живлення і його поломки.

Якщо залишилися невеликі відрізки, з’єднання світлодіодної стрічки проводиться за допомогою пайки або проводів з контакторами.

Пайка контактів при комутації LED стрічки

Зрозумівши, як розташувати дроти перед тим, як паяти, майстру необхідно зачистити і облуди кінці жив. Аналогічні дії проводяться і з контактами лід-смуги. Після цього кінець жили проводу прикладається до відповідного контакту і припаюється до нього. В процесі пайки потрібно бути вкрай акуратним, щоб не перегріти LED-елементи. Це може значно скоротити їх термін служби.

При споювання жив обов’язковим є дотримання кольорового маркування проводів.

Фіксація світлодіодної стрічки при монтажі та інші нюанси

Світлодіодну стрічку можна кріпити різними способами. Найбільш зручні смуги, на які вже нанесено клейове підставу. Для їх розміщення в нішах або під меблями достатньо видалити захисну плівку і щільно притиснути стрічку до поверхні в потрібних місцях.

Якщо клейове підставу відсутня, можна використовувати двосторонній скотч. Деякі майстри радять використовувати для фіксації рідкі цвяхи. Однак звичайний двосторонній скотч обійдеться значно дешевше, а робота буде виконана швидше.

Як вибрати світлодіодну стрічку для певних приміщень

На що звернути увагу при покупці, щоб світлодіодна стрічка працювала якомога довше? Головне – це клас її захищеності. Якщо для вітальні або передпокою можна придбати смугу, практично не має захисту, то для вологих приміщень вона не підійде. Мова зараз йде про кухню, санвузлі і ванній кімнаті. Залишилося зрозуміти, чим відрізняється один клас захисту від іншого. А значить необхідно ознайомитися з таблицею.

Клас захисту позначається буквами IP, після яких слід 2 цифри (наприклад, IP37). Кожна з них несе свою інформацію.

Цифри Перша після маркування IP Друга після маркування IP
0 Захисту немає Захисту немає
1 Від твердих частинок, більше 50 мм в діаметрі Захист від вертикально спрямованих крапель води
2 Від частинок, більше 12 мм Кут падіння крапель менше 15 °
3 Від пилу, крупніше 2.5 мм Менш 60 °
4 Більше 1 мм Захист від бризок в будь-якому напрямку
5 Потрапляє пил не впливає на працездатність Захист від спрямованого попадання струменя
6 Попадання частинок пилу виключено Переносить спрямований струмінь
7 Робота на глибині до 100 см
8 Захист від попадання вологи навіть при зануренні у воду на довгий час

Чим вище клас захищеності (IP), тим більшу ціну доведеться заплатити за світлодіодну стрічку. І якщо планується монтаж смуги у вітальні, немає сенсу переплачувати за обладнання з максимальним класом захисту.

Як підібрати світлодіодну стрічку по маркуванню

Візуально дуже складно визначити, які світлодіоди встановлені на LED-смузі і яке їх кількість. Для того, щоб розібратися з характеристиками стрічки, необхідно ознайомитися з маркуванням.

Першими буквами в ній позначається спосіб розміщення елементів. На LED-смуги монтуються SMD (поверхневого розміщення). Далі цифрами позначається розмір чіпа (SMD 5050 або SMD 3528). Вони означають, що розмір чіпа 5 × 5 мм (перший) або 3.5 × 2.8 мм (другий).

Наступною цифрою позначається щільність світлодіодної стрічки – кількість чіпів, розміщених на одному метрі. Це може бути 30, 60, 120 або 240 шт. Від цього параметра, в сукупності з довжиною стрічки, буде залежати максимально допустиме навантаження на блок живлення по потужності. Тому перш ніж придбати адаптер, необхідно розрахувати, скільки ват буде споживати світлодіодна смуга.

Чіпи також мають різний енергоспоживання. Воно буде залежати від розміру, зазначеного у маркуванні. Найбільш поширені чіпи, що встановлюються на LED-смугу:

  • 3528, 5050, 3020 – 0.06 Вт;
  • 5630, 7020 – 0.5 Вт;
  • 5730 – 1 Вт;
  • 2835 – 0.2 Вт;

Перетин дроту, що використовується при монтажі, не залежить від споживаної світлодіодами потужності. Вихідні з адаптера або контролера жили вже розраховані під потрібні навантаження.

Як підключати RGB стрічку без контролера

До сих пір є населені пункти, в яких погано розвинена торгівля. І електротовари часто знайти складно. Тому потрібно знати про спосіб підключення смуги без контролера. Можна обійтися (на перших порах) Двоклавішний вимикачем. Єдине, що може скласти проблему – пошук блоків живлення від телевізорів або ноутбуків. Саме вони дозволять підключити 12В до 220. Таких адаптерів знадобиться 3 шт.

Підключити світлодіодну стрічку до 220 В не надто складно. Спочатку простягається нульовий провід, який з’єднується з однією з жив на всіх трьох БП. Решта жили йдуть до вимикача, де коммутируются кожен зі своєю клавішею.

На що виходять з адаптерів проводах потрібно знайти мінусові, з’єднати їх і припаяти до потрібного контакту на світлодіодним стрічці. Плюсові дроти розподіляються за рештою трьома пластинках контактів на смузі. Тепер залишається живити вийшла систему і перевірити її працездатність.

Кожна клавіша вимикача буде відповідати за певний колір. При натисканні двох клавіш утворюється новий відтінок. Можна користуватися і подібної підсвічуванням. Тільки блоки необхідно встановлювати так, щоб їх не було видно. А в іншому система цілком працездатна і має право на існування.

Підводячи підсумки

Підключення світлодіодної стрічки не можна назвати складним процесом. Швидше це робота, що вимагає уважності і акуратності. При роботі з електрикою заборонено забувати про норми техніки безпеки Перед початком монтажу необхідно відключити подачу живлення. Це можна зробити з вступного розподільного щитка. При цьому варто повісити на нього табличку «Не включати! Працюють люди! » або краще поставити поруч людини. Другий варіант надійніше. І якщо висить табличка, потрібно спробувати, що буде, якщо включити.

preloader