Приблизно 2% всіх діодів з браком, тому важливо знати, як перевірити світлодіод на бездефектність. Максимальне поширення отримав світлодіод 2835. Він відрізняється хорошою світловіддачею в поєднанні з великим кутом розсіювання, а також компактністю і прийнятною ціною. Він застосовується в ліхтариках, низьковольтних лампах, фарах авто, світлодіодних стрічках, побутових освітлювальних приладах. Існує кілька видів
світлодіода 2835. Всі вони відрізняються падінням напруги, світловим потоком, силою струму.
Як перевірити світлодіод мультиметром
Світлодіод – це напівпровідниковий пристрій з двома провідними електропараметрів:
- робочий струм;
- падіння напруги.
Перевірити справність діода можна декількома способами.
Перевірка мультиметром
Мультиметр – прилад, яким вимірюються головні параметри електропристрої. Щоб перевірити світлодіод на працездатність, необхідний мультиметр з режимом «прозвонки» – перевірки діодів. Дивіться
світлодіодна стрічка оптом від виробника.
Перевірка світлодіода мультиметром:
- Увіткнути щупи в отвори на тестері: чорний – COM, червоний – V.
- Встановити режим «прозвонки».
- Підключити щупи до світлодіоду: щуп червоного кольору – до анода (+), чорний – до катода (-). Світлодіод не зламається, якщо невірно приєднати щупи. Просто показання мультиметра залишаться незмінними. При правильному з’єднанні щупів працездатний світлодіод засяє.
Сили струму (харчування) в «прозвонке» мультиметра недостатньо для світіння діода на повну потужність. Тому побачити світіння можна в напівтемряві. Якщо не можна вимкнути світло, то на справність світлодіода вкажуть показання тестера – вони відрізняються від 1.
Перевірка тестером
Другий спосіб, перевірка працездатності світлодіода тестером, полягає в використанні функції контролю справності транзисторів. Під табло є круглий роз’єм (зазвичай синього кольору) з отворами по колу. Справа над цим роз’ємом – NPN, зліва – PNP.
Щоб переконатися в справності світлодіода, потрібно вставити його ніжки в ці отвори:
- PNP: довга ніжка в «Е», коротка – в «С»
- NPN: довга – в «С», коротка – в «E».
Ніжки мають різну довжину тільки у діодів з невеликою потужністю. Більш довга ніжка світлодіоди – це анодний (+) висновок, коротка ніжка – катодний (-).
У потужних світлодіодів «+» і «-» вказані на висновках. У SMD 2835, SMD 5730 «-» позначений зрізом куточка корпусу.
Прозвонка світлодіодів високої потужності, що працюють на токах в сотні і тисячі мА, зазвичай супроводжується світінням і показує, що елементи працездатні. Але при включенні на робочий струм вони начебто світять «упівсили». Подібне вказує на пошкодження кристала, який поміняти важко (наприклад, в прожекторе) і тому перевірка повинна бути завчасної.
Перед перевіркою рекомендується ретельно оглянути світлодіод. Якщо це великий жовтий квадрат, то з’ясовувати його працездатність мультиметром не можна, так як напруга такого светоизлучающего діода перевищує 20 вольт.
Прожектор з декількох маленьких smd перевіряється тестером. Потрібно розібрати прожектор і знайти диодную плату.
Перевірка:
- Поставить тумблер тестера на перевірку LED-діодів.
- Прикласти щупи до світлодіоду. Важливо, щоб червоний провід живиться від «+», чорний – від «-». Якщо підключення правильне, то діод загориться.
Щоб перевірити інфрачервоний світлодіод, потрібно вставити його в дірочки транзисторного роз’єму і подивитися через відеокамеру мобільника. Зір людини не вловлює інфрачервоні промені. Працюючий світлодіод виглядає на екрані телефону як світиться цятка з розмитими контурами.
Перевірка світлодіода в домашніх умовах
У домашніх умовах перевірити світлодіод можна підключити його до джерела живлення. Наприклад, до зарядки мобільника або ліхтарика. Тестер можна виготовити зі старої телефонної зарядки або іншого непотрібного електроприладу.
Перевірка:
- На кінці електропроводу зрізати роз’єм і зачистити проводки.
- До «+» приєднується провід червоного кольору, до «-» – чорний. Якщо харчування 1,5 вольт і більше, то діод почне світитися.
Світлодіодна стрічка складається з декількох LED-елементів, вони зібрані по 3 штуки на відрізок. Це дозволяє поділити стрічку, і її експлуатаційні характеристики не зміняться.
Перевірка:
- Працездатна стрічка загориться після подачі електроструму на контакти повністю.
- Якщо світиться невеликий відрізок, щось не впорядке струмопровідний провід. Його і потрібно перевірити тестером.
- Несправні світлодіоди, коли не горять поспіль 3 штуки.
Чи можна перевірити батарейкою
Перевірити діод без тестера можна, скориставшись батарейкою «Крона» (9 вольт) або декількома пальчиковими, з’єднаними між собою. Перевірка надяскравих (жовтих, білих, синіх) діодів – процедура проста. Досить приєднати до висновків такого елемента живлення більше 3 вольт – 4,2 вольт.
Батарейка 3 вольт (або 2 штуки по 1,5 вольт) може застосовуватися як харчування при перевірці працездатності. Світлодіоди білого і синього кольору перевіряються без використання резистора (він обмежує струм). Для жовтих і червоних потрібен резистор 60-70 Ом. Найкраще скористатися розцяцькованої круглої плоскої батарейкою. Наприклад, від електронних підлогових ваг.
Перевірка:
- примотати до батарейці скотчем з одного і з іншого плоскою боку по 1 голці від одноразового шприца.
- Перевірити працездатність діодів.
Як перевірити не випаюючи
Найчастіше світловипромінювальних діод – це частина світлодіодним системи, і без розпаювання помістити його в роз’єм не вийде. Перевірити справність, використовуючи щупи, також не вийде, тому що їх не можна встромити в роз’єм. Дослідити світлодіоди випаюючи можна за допомогою виготовлення простого пристрою з перехідника зі щупами. Як перехідника відмінно підійдуть звичайні канцелярські скріпки (отвори в роз’ємі NPN і PNP мультиметра маленькі).
Як продзвонити світлодіод:
- Припаяти распрямленние скріпки-перехідники до щупам тестера. Для більш надійної ізоляції кабелів зі скріпками потрібно помістити текстолит між ними і перемотати вийшло пристрій ізоляційною стрічкою.
- Перехідники з скріпок вставити в отвори роз’єму NPN або PNP, а щупи приєднати до контактів світлодіода. При цьому випоювати його з системи немає потреби.
Перевірка діода не викличе особливих труднощів. З нею впорається абсолютно будь-яка людина. Для цього не обов’язково мати знання з області пристрою електроприладів. Або розуміти, що таке «вольт». Досить захотіти перевірити працездатність світлодіодів самостійно.
Світлодіодна RGB лента .
Світлодіоди економічніше і надійніше звичайних лампочок, а й вони можуть бути бракованими або просто вийти з ладу. Існує кілька способів, як перевірити світлодіод. Наприклад, мультиметром або використовуючи як харчування звичайні батарейки в поєднанні з підручними засобами (скріпки, голки від шприца). Найпростіша, точна і надійна перевірка – тестером.